Podsumowanie pierwszej edycji projektu Szachologika

W mijającym tygodniu odbyły się ostatnie zajęcia szachowe w ramach pierwszej edycji projektu społeczno- edukacyjnego Szachologika. W okresie od stycznia do czerwca przeprowadzonych zostało blisko 40 godzin zajęć dla podopiecznych domu dziecka w Kartuzach. Dzieci poznawały zasady „królewskiej gdy”, w tym także te nieco bardziej skomplikowane, jak poprawne wykonywanie długiej i krótkiej roszady czy bicia w przelocie. Ćwiczyliśmy matowanie ciężkimi figurami oraz omawialiśmy i utrwalaliśmy podstawowe motywy taktyczne, takie jak m. in.: związanie, odciągnięcie obrońcy, podwójny atak, zaciągnięcie na „złe pole”, rentgen i inne. Poznaną wiedzę utrwalaliśmy rozwiązując problemy szachowe. Uczestnikom szczególnie przypadło do gustu losowanie zadań spośród wydrukowanych diagramów.

Kto z szachistów nie lubił w przeszłości wznosić konstrukcji z figur? Olivier wzniósł jednak tę sztukę na wyższy poziom...


W ramach projektu omawialiśmy historię „królewskiej gry”, a także reguły stosowane w grze towarzyskiej oraz turniejowej, takie jak „białe zaczynają” czy „dotknięta idzie”. Odbył się też quiz z wiedzy szachowej z podziałem na drużyny. Zajęcia odbywały się z podziałem na dwie grupy wiekowe. W starszej grupie omawialiśmy dodatkowo sposób zapisu partii szachowej czy też przykładowe partie szachowe, jak np. słynna nieśmiertelna partia operowa Morphy vs konsultanci.

Dzieci do zajęć podchodziły z entuzjazmem i zaangażowaniem, choć wiadomo, że zależnie od dyspozycji dnia nie za każdym razem miały one równie duży „apetyt” na szachowe łamigłówki. Pochwalić wszystkich należy także za zdyscyplinowanie w czasie zajęć. Zawsze znalazły się osoby, które zostały po zajęciach, aby pomóc poukładać sprzęt. Na ostatnich zajęciach uczestnicy wykazali się zdobytą wiedzą, potrafiąc omówić i zastosować w praktyce takie elementy z gry końcowej, jak reguła kwadratu czy linia Przepiórki.

W ramach projektu przeprowadzono dwie zbiórki na portalu zrzutka.pl, które zakończyły się sukcesem, m.in. dzięki zaangażowaniu użytkowników portalu wykop.pl. Dzięki temu udało się pozyskać środki na zakup profesjonalnego sprzętu szachowego i upominków dla uczestników zajęć – łącznie blisko 1500 złotych. Projekt wsparł też arcymistrz Jerzy Zezulkin, przekazując komplety ćwiczeń szachowych swojego autorstwa. Z kolei firma GFL przekazała wysokiej jakości sprzęt szachowy o łącznej wartości ponad 1500 złotych.

W ramach zajęć przeprowadzony został w młodszej grupie mini turniej szachowy z nagrodami. Uczestnicy starszej grupy otrzymali zaś profesjonalny zegar szachowy. Z kolei na czerwcowym zakończeniu zajęć rozdane zostały okolicznościowe dyplomy oraz słodkie upominki.

Dzieci miały też okazję uczestniczyć w pamiątkowej sesji zdjęciowej i otrzymali komplet zdjęć przy szachownicy.

Projekt odbył się pod patronatem redakcji kartuzy.info oraz expresskaszubski.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wsparcie od firmy GFL

"Wykop stronk", czyli sukces zbiórki na zakup sprzętu