O projekcie

projekt społeczno- edukacyjny

O co chodzi?

Projekt "szachologika" polega na prowadzeniu zajęć nauki gry w szachy dla dzieci z ośrodka opiekuńczo wychowawczego w Kartuzach. Jest to placówka prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo.

Termin zajęć

Pierwsza edycja zajęć będzie realizowana w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku.

Dlaczego szachy?

Jest to wspaniała i pasjonująca gra. Nieprzebrana mnogość wariantów sprawia, że każda rozgrywka może potoczyć się w zupełnie inny sposób. Wysiłek intelektualny przy szachownicy skutkuje rozwojem zdolności umysłowych.

Mają też szachy niezaprzeczalne walory dydaktyczne. Uczą nas konsekwencji, wytrwałości, skupienia. Osiągnięcie sukcesu w postaci wygranej partii wymaga bowiem sumiennego realizowania przyjętego planu oraz ciągłej czujności przy zapobieganiu działaniom rywala.

Szachy mogą nauczyć radzenia sobie z porażkami, niekiedy zaskakującymi i w naszym odczuciu niezasłużonymi. Podniesienie swojego poziomu gry wymaga bowiem nie zniechęcania się takimi niepowodzeniami, lecz analizowania ich przyczyn w celu wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Niezależnie od wszystkich korzyści płynących z nauki gry w szachy, równie ważny w projekcie "szachologika" jest wymiar społeczny. Chodzi w nim o zaangażowanie się dla innych, wspólne spędzenie czasu. Szachy są zaś ku temu znakomitym pretekstem.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wsparcie od firmy GFL

Podsumowanie pierwszej edycji projektu Szachologika

"Wykop stronk", czyli sukces zbiórki na zakup sprzętu